اهداف عایق‌کاری با عایق الاستومری

هدف اصلی  از عایق‌کاری با عایق الاستومری  این است که از انتقال گرما و سرما چه از داخل  به خارج  و چه از خارج به داخل جلوگیری شود.

به همین خاطر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های عایق الاستومری نارسایی حرارت است.

 

مقاومت در برابر اثرات درازمدت

این ویژگی‌ای مربوط به عایق‌کاری در مکان‌های به خصوص است که دمای خاصی و شرایط  سخت دارند. زیرا در این مکان‌ها عایق الاستومری نباید استحکام خود را به‌مرورزمان از دست بدهد و همین طور عایق بودن آن باید حفظ شود.

 

استحکام فیزیکی

عایق الاستومری به‌اندازه کافی این ویژگی را دارد. زیرا عایق بایستی این خاصیت را داشته باشد تا بر اثر شرایط محیطی  و ذخیره‌سازی تحمل بالایی داشته باشد.

 

استحکام در برابر فشردگی

این ویژگی باید در عایق‌کاری به‌اندازه زیاد وجود داشته باشد تا بعد از انجام کار در برابر هیچ‌گونه فشاری امم از نردبان‌ها و …، پایداری خود را از دست ندهد.

 

پایداری مکانیکی

اضافه بر اینکه عایق باید بعد از اجرا دارای تحمل بار باشد، باید از پایداری بالا در مقابل ارتعاش نیز برخوردار باشد. همچنین عایق‌ها باید در برابر انبساط و انقباض محکم باشند. ضریب انبساط در بین عایق ها متفاوت است.

عایق الاستومری دارای این خاصیت‌ها می‌باشد.

 

ایمنی

بایستی در انتخاب عایق برای عایق‌کاری ، خطراتی که ممکن است بعد از اجرا رخ دهد را در نظر بگیرید. خطراتی مثل انفجار ناشی از مواد موجود و چسب‌های اتصال دهند آن‌ها. زیرا این خطرات ممکن است جبران‌ناپذیر باشند.

بنابراین برای انتخاب عایق حتماً عایق الاستومری را انتخاب کنید تا دچار مشکل نشوید.

 

مقاومت در برابر خوردگی

با نفوذ آب از عایق و جمع شدن آن موجب می‌شود عملکرد عایق ضعیف شود و از بین برود. این اتفاق برای عایق های که دارای ترکیبات حل‌شدنی هستند موجب خوردگی می‌شود. بنابراین عایق ها بایستی در برابر خوردگی‌ها مقاوم باشند. این اتفاق بیشتر برای عایق های سنتی اتفاق می‌افتد و در عایق های صنعتی امروزه مثل عایق الاستومری این مشکل حل‌شده است.

 

 

وزن و ضخامت عایق

وزن عایق در مکان های مختلف بایستی متفاوت باشد. این امر بسیار در سیستم های لوله کشی حائز اهمیت است. همچنین ضخامت آن نیز برای کار موردنظر مهم است.

 

مقاومت در برابر نفوذ بخار آب و جذب آب

به این دلیل مقاوم بودن عایق در برابر نفوذ آب مهم است، که اگر آب وارد عایق شود اثر نارسایی آن در برابر حرارت را کاهش می‌دهد و این موضوع خوب نیست.

عایق الاستومری به هیچ عنوان اجازه نفوذ آب را نمی‌دهد.

 

مقاومت در برابر جانوران موذی و گیاهان قارچی

عایق در کارخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی  بایستی در برابر قارچ و موجودات موذی مقاومت داشته باشد و اجازه رشد آن‌ها را ندهد.

 

اهداف انجام عملیات عایق‌کاری حرارتی عبارت‌اند از:

صرفه‌جویی در انرژی

حفظ کردن دمای عملکرد

مانع از یخ‌زدگی و تبخیر و کنداکس شدن

جلوگیری از به وجود آمدن ترکیبات هیدرات‌ها

محافظ در برابر حوادث احتمالی

مانع افزایش دما و آتش‌سوزی

  

  نگهداری و حفظ سرما

یکی از مهم‌ترین دلایلی که از عایق الاستومری برای عایق‌کاری استفاده می‌شود، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و صرفه جویی در هزینه ها است اما دلایل دیگری برای استفاده از آن وجود دارد مثل:

 یکی دیگر از دلایل استفاده از عایق الاستومری ثابت نگه داشتن دمای فرآیند است.

همچنین امکان نگه داشتن سیال د مشکل مورد نظر را دارد که به خاطر همین ویژگی در برخی موارد از گرم کنند استفاده می‌شود.

محافظ بودن عایق الاستومری در برابر آتش.

 

 جلوگیری از لرزش صدا

برای انتخاب نوع عایق اولین چیزی که مهم است این است که در برابر رطوبت و خوردگی مقاوم باشد. چنانچه احتمال نفوذ رطوبت وجود دارد از انتخاب آن صرفه نظر کنید.

بعد از ویژگی های بالا ویژگی مهم دیگر که باید در انتخاب نوع عایق به آن توجه کرد استحکام آن و همین طور عایق بودن در برابر صدا و ... است.

با توجه به این نکات شما می توانید مناسب ترین عایق را انتخاب کنید و برای خرید به فراعایق مراجعه کنید.

برچسب ها: اهداف عایق کاری
دسته ها: مقالات

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.