عایق های الاستومری حرارتی و برودتی

 

یکی از موارد بسیار مهم در ساخت ساختمان استفاده از عایق مناسب است. این عایق باید متناسب با شرایط محیط انتخاب شود. به عنوان مثال برای شهرهایی با دمای پایین و یا بالا باید از عایق های حرارتی و برودتی استفاده شود.

 این در حالیست که عدم استفاده از عایق در شهر هایی با دمای خیلی پایین و بالا بعدا موجب آزار ساکنین خواهد شد. چرا که با وجود عایق، هوای منزل در تابستان خنک تر و در زمستان گرم تر میشود و ساکنین با صرف انرژی کمتر منزل خود را گرم یا خنک میکنند.

 انتخاب یک عایق با کیفیت موضوع دیگری است که باید به آن توجه کرد. عایق الاستومری با توجه به مقاومت و مزایای خوبی که دارد به شدت پیشنهاد میشود. لازم به ذکر است که عایق الاستومری به سرعت به محبوبیت رسیده است و از آن به جای روش های قدیمی استفاده میشود.

از عایق الاستومری برای موارد مختلفی از جمله عایق حرارتی و برودتی استفاده میشود. این عایق برای جلوگیری از یخ زدن آب داخل لوله ها و جلوگیری از ترکیدن آنها  نیز کاربرد دارد.

 عایق الاستومری بسیار مقاوم و انعطاف پذیر است. این عایق ها به صورت لوله ای و ورقه ای در بازار به فروش میرسند. کیفیت بالای عایق الاستومری باعث شده تا امروزه همه از این عایق به جای عایق های قدیمی استفاده کنند.

چه جاهایی باید عایق شوند

برای عایق یک ساختمان به منظور جلوگیری از نفوذ سرما یا گرما باید لوله ها، سقف ها، سقف های کاذب، کف و دیوار ها با عایق الاستومری پوشیده شوند.

انتخاب عایق الاستومری مناسب

عایق الاستومری انواع مختلفی دارد. باید برای انتخاب عایق مناسب دقت به خرج دهید. برخی از عایق ها برای جلوگیری از انتقال دما دارای حباب های هوا هستند. برخی دیگر حرارت را بازتاب میکنند. از این رو مقاومت عایق را باید از میزان حرارتی که از خود عبور میدهد سنجید. هر چه حرارت کمتری از عایق عبور کند آن عایق از مقاومت بیشتری برخوردار است. پس باید به دنبال عایقی با مقاومت بیشتر باشید.

نصب عایق الاستومری

پس از انتخاب عایق الاستومری مناسب، نوبت به نصب آن میرسد. نصب درست عایق الاستومری تاثیر مستقیمی در میزان کارایی آن دارد. در صورت نصب اشتباه امکان عملکرد نامناسب عایق وجود دارد. هرچند که نصب این عایق بسیار آسان و سریع است اما بهتر است پیش از نصب نکات زیر را مطالعه فرمایید.

  1. فشردن عایق ها سبب کاهش مقاومت آن ها میشود. در نتیجه حواستان باشد تا عایق ها را دقیقا با همان ضخامتی که دارند نصب کنید و از فشردن آن ها بپرهیزید.
  2. عایق الاستومری زمانی نتیجه صد در صدی میدهد که تمام سطح از این عایق پوشیده شده باشد. پس دقت داشته باشید که فضای خالی در کف، سقف و دیوار ها و ... باقی نماند چراکه حتی درصد کمی از فضای خالی کارایی عایق الاستومری به پنجاه درصد کاهش میدهد.
  3. اگر از عایق الاستومری برای سقف هایی با شیب زیاد استفاده میکنید باید دقت داشته باشید که این عایق نباید آزاد باشد.
  4. اگر از عایق الاستومری بازتابنده استفاده میکنید باید یک لایه هوای ساکن به اندازه بیست میلی متر در پشت عایق قرار دهید تا از انتقال حرارت جلوگیری شود.
  5. بعضی از قسمت ها مانند کابل های برقی و لوازم الکتریکی و ... نباید با عایق الاستومری پوشانده شوند. چرا که این کار باعث رخ دادن حادثه میشود. برای جلوگیری و چک کردن تمام عوامل موثر در ایمنی حتما از یک متخصص کمک بگیرید.
  6. فاصله نصب فن خروجی نیز یکی دیگر از مسائل مهم در نصب عایق الاستومری است. این فاصله نباید کمتر از نود میلیمتر باشد.
  7. عایق الاستومری باید فاصله بیشتر از بیست و پنج میلیمتر با سرپیچ ها و حباب لامپ های داشته باشد.
دسته ها: مقالات

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.